Kąpiele siarczkowe
Siarka jest jednym z makroelementów niezbędnych do życia i zajmuje czołowe miejsce na liście makroskładników mineralnych potrzebnych organizmowi ludzkiemu.
Kuracje siarczkowymi wodami leczniczymi są powszechnie znane i od wieków stosowane w uzdrowiskach. Leczenie bodźcowe wymaga zastosowania serii zabiegów ale efekty utrzymują się około roku od zakończenia leczenia. Dodatkowym plusem jest, że leczenie balneologiczne nie powoduje ubocznych skutków. Woda siarczkowa ma działanie wielokierunkowe. Działa miejscowo i ogólnie.
Działanie miejscowe:
Wpływ kąpieli na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową poprzez łagodne złuszczanie naskórka a następnie stymulację procesów odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry. Miejscowe działanie kąpieli sprawdza się w leczeniu łuszczycy, trądziku czy atopowego zapalenia skóry.
Działanie ogólne:
Siarka przenika przez skórę i wchłania się do krwioobiegu .Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do odnowy chrząstek stawowych. Kąpiele siarczkowe wykazują również działanie przeciwzapalne.
Kąpiele siarczkowe są wskazane w następujących schorzeniach:
• Reumatoidalne zapalenie stawów
• Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów
• Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
• Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa
• Dyskopatie i zespoły korzeniowe-rwy barkowe, rwy kulszowe
• Fibromyalgia
• Dna moczanowa
• Stany po urazach stawów i kontuzjach sportowych
• Zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty
• Stany po udarach mózgowych i niedowłady innego pochodzenia
• Zaburzenia krążenia obwodowego miażdżyca tętnic kończyn dolnych
• Powikłania cukrzycy angiopatie i neuropatie.
Kąpiele kwasowęglowe
Działanie chemiczne kąpieli kwasowęglowych związane jest z przenikaniem przez skórę dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie kąpielowej. W trakcie kąpieli na skórze pojawia się wyraźny rumień, wywołany rozszerzeniem naczyń włosowatych i tętniczek. Powoduje to przesunięcie krwi z centralnych części organizmu na obwód. Dzięki zmniejszeniu oporów obwodowych praca serca staje się bardziej ekonomiczna, zwiększa się przepływ wieńcowy i nasila diureza.
Stosuje się je przy nadciśnieniu tętniczym w I i II okresie, miażdżycy naczyń kończyn dolnych, angiopatii cukrzycowej, czynnościowych chorobach serca, nerwicach wegetatywnych.
Kąpiel w zawiesinie borowinowej
Wykorzystuje się tu chemiczne działanie borowiny, zawierającej w swoim składzie kwasy huminowe, humusowe, fulwokwasy, ciała estrogenne, białka, garbniki, zabieg przeprowadzany z ograniczeniem działania termicznego do 37º C. Potwierdzony jest wpływ działania borowiny na sekrecję hormonów, głównie nadnerczowych, przysadkowych i jajnikowych.
Efektem kąpieli jest działanie przeciwbólowe i rozkurczowe, oczyszczenie organizmu z ubocznych produktów przemiany materii. Kąpiele stosowane są w chorobie zwyrodnieniowej stawów, ZZSK, stanach pourazowych, schorzeniach ginekologicznych i układu moczowego.
Zawijanie częściowe borowinowe
Połączenie łagodnego ciepła z chemicznym działaniem borowiny stosuje się w chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, stanach pourazowych, przykurczach i nerwobólach.
Wpływ borowiny na organizm
• rozluźnienie napięcia mięśniowego, więzadeł i torebek stawowych
• zmniejszenie bólu
• zwiększenie elastyczności mięśni i ruchomości stawów
• działanie przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatycznie, bakteriobójcze
• wzrost poziomu estradiolu i progesteronu
Kinezyterapia
Gimnastyka zespołowa lub indywidualna to podstawa rehabilitacji w schorzeniach narządu ruchu. Aktywność fizyczna pod opieką specjalistów rehabilitacji ruchowej pozwala usprawnić pacjenta, jak również wpływa pozytywnie na kształtowanie powierzchni stawowych, poprawę sprężystości i elastyczności torebek stawowych, wiązadeł oraz poprawę ogólnej kondycji i samopoczucia pacjenta. Kinezyterapia posiada również specjalną formę ćwiczenia w wodzie w basenie rehabilitacyjnym. Mogą to być zajęcia grupowe lub indywidualne, w odciążeniu. Woda powoduje zmniejszenie pobudliwości nerwowej, rozluźnia mięśnie, jak również odciąża stawy. Ruch może zastąpić wiele leków jednak nie ma leku który mógłby zastąpić ruch. Pracujemy w oparciu o sprawdzone metody usprawniania przy pomocy nowoczesnego sprzętu do ćwiczeń w odciążeniu i z oporem elastycznym.
Pozostałe zabiegi z zakresu elektroterapii, światłolecznictwa, termoterapii, pola magnetyczne i różne formy masażu mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie napięcia mięśniowego, zlikwidowanie stanów zapalnych i poprawę ogólnej kondycji organizmu pacjenta. Ułatwiają również prowadzenie rehabilitacji ruchowej.